Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 19.03.2021 09:04 (Üye) Soru : İYİ GÜNLER.7256 SAYILI YAPILANDIRMA KANUNU İLE TAKSİTLENDİRİLEN GECİCİ VERGİLER YILLIK GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİNİ YAPARKEN SADECE ÖDENEN TAKSİTLER Mİ MAHSUP EDİLECEK.EĞER ÖYLEYSE KALAN KISIM GELİR VERGİSİ OLARAK ÖDENENCEK DEMEKTIR.BU DA YAPILANDIRMAYI ANLAMSIZ KILAR.BU KONUDA YARDIMINZI RİCA EDİYORUM.TEŞEKKÜR EDERİM.

Cevap : 7256 SAYILI YASAYA GÖRE YAYIMLANAN GENEL TEBLİĞİ DE AŞAĞIDAKİ İFADELER YER ALMAKTADIR. ""Geçici vergilerin yıllık gelir ve kurumlar vergisinden mahsup edilebilmesi için mahsup tarihi itibarıyla ödenmiş olması gerekmektedir. 7256 sayılı Kanuna göre geçici vergilerin yapılandırılmış olması bu vergilerin ödendiği anlamına gelmeyecektir. Bu nedenle, yıllık gelir ve kurumlar vergisi beyannamesinde Kanun kapsamında yapılandırılmış ancak ödenmemiş geçici vergi asıllarının yıllık gelir veya kurumlar vergisine mahsup edilmesi mümkün olmayacaktır. Ancak, yapılandırılmış ve yıllık gelir veya kurumlar vergisi beyannamesinin verilmesinden önce ödenmiş olan geçici vergilerin, yıllık gelir veya kurumlar vergisinden mahsup edileceği, ödenmemiş geçici vergi asıllarının ise terkin edileceği tabiidir.""
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.