Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 19.03.2021 15:00 (Üye) Soru : merhaba 04.02.2021 tarihli yıllara sari inşaat işleri stopaj oranı %3 den %5 e yükselmiştir açıklaması 01.03.2021 tarihi itibariyle geçerlimidir.Bilgi rica ediyorum.Birde yapım işleri tevkifat oranı 3/10 dan 4/10 a açıklamasını teyit edebilirmiyiz.Hoşçakalın

Cevap : 4 Şubat 2021 tarihli Resmî Gazetede yayımlanan 3491 sayılı Cumhurbaşkanı Kararıyla, 1 Mart 2021 tarihinden itibaren yapılan ödemelere uygulanmak üzere, yıllara yaygın inşaat ve onarım işleri yapanlara, bu işlerle ilgili olarak yapılan hak ediş ödemelerinde uygulanan stopaj oranı %5’e yükseltilmiştir. Belirlenmiş ALICILAR ve TÜM KDV mükelleflerine karşı ifa edilen ve KDV dahil bedeli 5 milyon TL ve üzerinde olan yapım işleri ile bu yapım işleriyle birlikte ifa edilen mühendislik-mimarlık ve etüt-proje hizmetlerinde, alıcılar tarafından (4/10) oranında KDV tevkifatı uygulanır. Projenin genişlemesi, sözleşme bedelinin güncellenmesi ve benzeri nedenlerle iş bedelinin daha sonra 5 milyon TL’yi aşması halinde, bu durumun ortaya çıktığı tarihten itibaren tevkifat uygulanır.5 Milyonun altındaki faturada tevkifat uygulanmaz. "VERGİ ORANLARININ GÜNCEL HALİ WEB SAYFAMIZDAKİ PRATİK BİLGİLER BÖLÜMÜNDE YER ALMAKTADIR. DEĞİŞİKLİK OLDUKÇA AYNI GÜN GÜNCELLENİR.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.