Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 22.03.2021 09:03 (Üye) Soru : Sayın danışman merhaba, 1-Gayrimenkul satışından elde edilen gelir vergisi beyanında değer artış kazancı hesaplanırken gayrimenkul alışı sırasında kullanılan kredi faizleri ve tapu harcı gayrimenkul alış bedeline mi, gider ve indirimler kısmına mı yazılması gerekiyor. 2-Kamulaştırma nedeniyle elde edilen gelir değer artış kazancına tabi midir. Gelir vergisi beyanı verilmeli mi? 3-Gayrimenkul satışı sırasında gayrimenkul tapu değeri eksik gösterilmiş ise tapu değerini yükseltmek için ne yapılması gerekiyor. Oluşan fark üzerinden mi harç hesaplanacak. Bu işlemden dolayı vergi ziyai cezası kesilir mi tutarı nasıl hesaplanır? Teşekkür ederim iyi günler...

Cevap : 1-Kredi faizi gider olamaz..Ancak Tapu harcı gider olarak indirilir. 2-Kamulaştırmada elden çıkarmadır.(satış dır) elde edilen gelir değer artış kazancına tabidir. 3-Cezalı harç ödenir (alan satan ayrı ayrı)
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.