Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 22.03.2021 09:12 (Üye) Soru : Mükelleflerimizden Biri; Arabuluculuk faaliyetinde bulunacağız, şu an şirketimiz tek ortaklı, önümüzdeki günlerde şirket ortaklarımız ve/veya Yönetim Kurulu Üyeleri en az 7 veya 8 kişi olacak, bu kişilerin hepsi arabulucu/avukat olacak. Ortak veya Yönetim Kurulunda olan Arabulucu/Avukatlar arabuluculuk hizmeti vereceklerdir, bu verilen ARABULUCULUK hizmeti karşılığında arabuluculuk hizmeti alan mükellef veya müvekkile BEYLİKDÜZÜ ARABULUCULUK MERKEZİ A.Ş. (Arabulucu/Avukatların ortak ve/veya Yönetim Kurulunda oldukları şirket) ARABULUCULUK HİZMETİ ADI ALTINDA FATURA KESEBİLİR Mİ? Şirket Fatura kesebilirse; Ortak veya Yönetim Kurulunda olan ARABULUCU/AVUKATLARA, verdikleri Arabuluculuk hizmeti karşılığında, şirketten ödemeleri ne şekilde ne nam adı altında yapılabilir? Şirket ortağı olan Arabulucular tarafından yapılan arabuluculuk hizmetinin faturası şirket tarafından düzenlenebilir mi, tahsilat şirket tarafından yapılabilir mi? Şirket tarafından faturaların düzenlenebilmesi ve tahsil edilebilmesi durumu mümkün olabiliyorsa faturanın KDV hariç kısmının %70’i ay sonunda Ortak veya Yönetim Kurulunda olan arabulucunun banka hesabına avans adı altında nakden ve defaten ödenebilir mi? Kalan %30 kısım, şirket yönetim faaliyeti olarak şirket bünyesinde bırakılması mümkün olur mu?

Cevap : AVUKATLAR mesleki faaliyetlerini Şirket olarak yapamazlar ADİ ORTAKLIK şeklinde yaparlar. Adi ortaklık e-smm düzenler DBS SM Kazanç defteri tutarlar. Avukatların şirket faaliyeti konusundaki hukuki durumu için Barodan bilgi alınız. Şirket kurulmuş olsa dahi bahsettiğiniz gibi yüzdeli gelir dağıtılmaz. Şirketler ancak kar dağıtımı yaparak ortaklara ödeme yapabilir .
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.