Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 22.03.2021 12:47 (Üye) Soru : Merhabalar, yıllık toplamda Brüt 630.000 TL:. tek işverenden ücret alan bir mükellefim. 2020 yılı için beyan verecekcektir. Bürütten SGK pirimini düşerek net rakamı ve kesilen vergileri de mahsup etmek suretiyle işlemleri hazırladım. Her ay ortalama 350.- TL civarınde Damga Vergisi kesintisi var, Bu tutarıda (Yaklaşık 4.500 TL.) mahsup edilen vergi ye ekleyebilrmiyim? Neticede bu da benden kesilen bir vergi değilmi? Birçok meslektaşlarım bu hususta eklenebileceğini söylemekteler. Cevabınızı beklerim. Kolay gelsin

Cevap : Yıllık GV beyannamesinde Bordroda kesilip ödenen DV mahsup edilmez. "Bir çok meslektaşlarımız bu hususta eklenebileceğini söylüyor" ise yasal dayanak sunmaları gerekir. Hesap edilen GV den Kesilen Gelir Vergi mahsup edilir. Yıllık Beyannamede hesaplanan DV yok ki mahsup olsun .
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.