Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 22.03.2021 12:45 (Üye) Soru : sayın sayın danışma birimi sormak istediğim husus şudur. 2021/mart ayı içerisinde engelli-emekli personelin işe girişini yaptım. bu prsonelle ilgili sg giriş ekranında engelli kutucuğunu işaretledim, sgk işveren sisteminden engelli teşvik yönetimi ekranından rapor tanımlama kaydını yaptım. başkac birşey yapmama gerek varmıdır. mart ayı bordrosunu hazırlarken vergi indirimi alabiliyormuyuz yoksa bunun için personelin vergi dairesinden bir yazımı gtirmesi gerekiyor.

Cevap : emekli olarak işten ayrıldıktan sonra işyerinizde tekrar çalışmaya başlayanlara yapılan ve gelir vergisi tevkifatına tabi olan ücretlere sakatlık indirimi uygulanması mümkün bulunmaktadır. Çalışanın başvurusu vergi dairesi tarafından değerlendirilerek, işverene bir yazı iletiliyor. İşveren kendisine vergi dairesinden iletilen bu yazıya istinaden, engellilik oranına göre çalışanın bordrosunda gelir vergisi matrahından engelli indirimi tutarını düşüyor. Böylece çalışanın vergisi daha düşük bir matrahtan hesaplanıyor, bu da ay sonunda çalışanın ücretine yansımaktadır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.