Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 22.03.2021 13:32 (Üye) Soru : Ortaklık şeklinde faaliyet gösteren bir muhasebe ofisi 2004 yılında kapanmıştır. Ortaklardan biri 2004-2020 yılları arasında şahsi SMMM ofisi olarak faaliyet göstermiştir. Şuanda ortaklık döneminden 2002 yılından KDV ve muhtasar borcu olduğunu öğrenmiştir. Vergi aslı yaklaşık 2.000 TL civarında, gecikme faizi ile beraber 30.000 TL'ye çıkmıştır. Bu borç ile ilgili 2021 yılına kadar, herhangi bir tebliğ yapılmamış, İnteraktif vergi dairesinden görünmemiş ve hala görünmemektedir. Meslektaşımız vergi dairesi ile görüştüğünde ilanen tebliğ yapıldığını söylemişlerdir ve çok fazla bilgi vermemişlerdir. Bu borcu zamanaşımı süreside göz önünde bulundurulduğunda, dava açılması durumda sildirebilir mi ? Davayı kazanma olasılığı sizce ne kadardır?

Cevap : Öncelik ile vergi davası açılması halinde kazanma olasılığı konusunda yorum olmaz.. Diğer taraf dan ödeme emrine dava açma süresi geçmiş ise yapılacak bir işlem yok. Dava açılması için ödeme emrinin tebliği edilmesi gerekir tebligat ilanen yapılmış ise kesinleşmiştir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.