Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 22.03.2021 15:41 (Üye) Soru : Sayın Danışman, Serbest Meslek Erbabı gelir vergi mükellefi olan bay A aynı zamanda mesken kira geliri elde etmektedir. Yine aynı şekilde de kendi oturduğu meskeni kiralıktır ve kira ödemektedir. Danışacağım kısım şu, kira gelirini normal beyan edecek fakat kira ödemelerini yıllık olarak yapmakta izleyen yıllara sirayet etmekte giderin kapsamı örneğin 2019/9-2020/9 . Aylar kira giderini peşin olarak 2019 eylül ayında yapmakta bu durumda 2020 yılı kira gelirlerini beyan ettiğinde , 2020 için gerçek gider kendi oturduğu konutlara ödediği kira bilgisi 2019 tarihli ödeme düşülebilir mi nasıl bir yol izlenmesi doğru olur, Teşekkürler

Cevap : Peşin tahsil edilen kira beyan yılına isabet eden ay kadar beyan edilir. Gerçek usulde giderde ilgili yılda ödenen kira indirilir 2019 yılı için ödenen kira indirilmez. 2020 yılı için ödenen kira indirilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.