Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 22.03.2021 15:24 (Üye) Soru : Firmamız haftanın 5 günü 9 saatten 45 saat çalışmaktadır Bir personelimiz işten ayrıldı 4 hafta önceden ihbar süresi vererek 80 saat iş arama iznini ihbar süresinin sonunda ilave etmek istiyor Bu durumda 80 saat toplu kullanımda haftasonu c.tesi ve pazar günleri sayılacakmıdır yoksa c.tesi ve pazar günleri de 80 saatten düşülecek midir 80 saat sadece hafta için saylıp 45 saat 5 gün ve c.tesi ile pazar günü saatten düşmeden hak etmiş olur mu? Yoksa 7 günlük bir hafta için 63 saat mi sayılmalıdır? 80 saati kaç gün olarak hesaplamalıyız? Teşekkürler

Cevap : şçinin çalıştırılmadığı hafta tatili ile bayram ve genel tatil günleri için yeni iş arama izni verilmesi gerekmez. İş arama izni çalışma günlerinde verilir. Kullandırılmaması halinde de sadece çalışma günleri için iş arama izin ücreti hesaplanır. İş arama izni çalışılan günde çalışma saatleri içerisinde işverenin uygun gördüğü saatlerde kullanılır. İş arama izninin kullanılma zamanını işveren belirler. İşçinin kendiliğinden bu izni kullandığını belirterek ayrılması doğru değildir. Zira ihbar öneli içinde iş görme borcu eksiksiz devam etmektedir.(Yargıtay 9. H.D. E. 2012/32958 K. 2014/21253 T. 23.6.2014)
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.