Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 22.03.2021 16:27 (Üye) Soru : Merhaba, nasılsınız. İnşaat malzemesi kum çakıl satışı yapmaktayız. Faturamızda kum çakıl ürünlerine ilaveten ayrı kalem olarak NAKLİYE faturası kesiyoruz. 01.03.2021 tarihinden itibaren KDV G.U.T.SERİ NO:35 e göre yük taşımacılığı hizmetinden dolayı 2/10 tevkifat uygulaması ile ilgili olarak tereddüte düştük. Sormak istediğim; sadece nakliye tutarına mı tevkifat uygulayacağız. faturada hem ürün hem nakliye yer aldığı için nasıl bir uygulama yapacağız. Teşekkürler.

Cevap : Faturada nakliye hizmeti ayrıca gösterilecek ve nakliye hizmetine isabet eden KDV den 2/10 oranında KDV tevkifatı hesaplanacaktır.İşlemlerin karışmaması açısında ayrı ayrı fatura düzenlenmesi yerinde olur Mal için ayrı , Nakliye için ayrı fatura düzenlenebilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.