Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 23.03.2021 14:19 (Üye) Soru : Merhaba, 203011 nace kodu ,Boya İmalat firması,Kendi Mamül Üretim sürecinideki Satın aldığı Hammadde ve kendi işçisi ile üretimde kullanarak, Kendi markası dışında da başka bir Markaya üretim yapıyor. Üretim tamamlandığında Normal Satış Faturası gibi kdv li kesmektedir. Muhasebe sürecinde de ;Tek düzen Hesap planında da; Yurt içi Sat+ Hes kdv işlenmektedir. Yapılan iş Fason kapsamında mı kayıtlara alınmalıdır. Alımda ödediği Kdv indirim konusu yapa bilir mi? Satış Faturasında İşçilik belirtilip Kdv Tevkifatı kapsamına alınmalımıdır. Tevkifatlı Faturamı kesilmelidir? teşekkürler

Cevap : Yapılan iş fason işçilk değildir. İmalat işidir. KDV tevkifatı olmaz. Alınan ham madde ve diğer giderlere ait KDV si indirim konusu yapılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.