Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 23.03.2021 16:12 (Üye) Soru : Merhabalar Nakliye,hafriyat,inşaat işleri ile iştigal eden mükellefimiz 5018 sayılı kanuna ekli cetvellerde yer alan kurumlara hizmet vermekte olup 4/10 oranında tevkifatlı fatura düzenlemektedir. Yapmış olduğu bu hizmetlerde kendi araçları dışında alt yüklenicilerden nakliye hizmeti almaktadır. Bu durumda alınacak ya da düzenlenecek faturalarda tevkifat uygulaması ne şekilde olmalıdır? Teşekkür ederim.

Cevap : Alacağınız NAKLİYE faturalarda KDV tevkifatlı olacaktır. Taşımacılık hizmetini yüklenen firmanın, bu işi bizzat kendisi yapmayıp, bir başka firmaya devretmesi durumunda, malları taşınanlar tevkifat uygulamayacaktır. Ancak; taşımacılığı fiilen yapan alt firma, taşımacılık hizmetini yapan firmaya düzenleyeceği faturada 2/10 oranında KDV tevkifatı uygulanacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.