Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 23.03.2021 19:34 (Üye) Soru : Merhaba, 2020 Ekim ayı muhtasar prim beyannamesi için düzeltme vermem gerekiyor, düzeltmenin konusu vergi dilimi değişmesi nedeniyle bir personelin gelir vergisi matrahı ve kesintinin eksik bildirilmesidir, matrah artırıcı bir düzeltme vereceğim İlgili personel net maaş almaktadır ve ücreti Spek tavanı olduğu için Sgk bildirgesinde bir değişiklik olmaması gerekiyor. Beyannamenin vergi bildirimi kısmını olması gerektiği son şekilde baştan doldurdum, sorum şudur; personelin Sgk ya bildirilecek bilgileri tamamen doğrudur sadece gelir vergisi matrahı ve kesintisi değişmelidir, bu durumda sigortalı çalışan bilgileri kısmını nasıl düzelteceğim? İptal ve ek şeklinde sadece tek personel için değişiklik yapmam mantıklı olmayacak, çünkü tekrar sgk tahakkuku çıkacak fakat bildirimde bir hata yok, ödeme çıkmaması gerekiyor. Ayrıca süresinden sonra verilen beyannameyi seçmem gerekecek ki bu durumda gerekli olmamalı, çünkü Sgk tarafında düzeltilmesi gereken bir yanlışlık yok . Bu kısmı tamamen boş bırakıp sadece vergi kısmını onaylarsam personelin gv matrahı ve kesintisi bir önceki beyannamede olduğu gibi kalacak, bu sorun oluşturur mu? İyi çalışmalar

Cevap : İlgili işçi için gerekli olan tüm değişiklikleri spek tutarını değiştirmese bile tekrar giriniz ve ek ve düzeltme ile süresinden önce bildirimde bulununuz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.