Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 24.03.2021 16:18 (Üye) Soru : Merhabalar, Tüzel kişi mukellefim ile gerçek kişi başka bir mükellef adı ortaklık ile sözleşme yaptı. Interaktif vergi dairesinden açılış başvuru yaptım. Vergi numarası ve tebligat başvuru yaptım. Sorularım şunlar; - adı ortaklığı defter beyanda mı tutacağım. - inşaat işi için bu ortaklığa gidildi . Müteahhitlik karnesi limiti nedeni ile . Borçlar kanununa göre sermaye şirketi ile gerçek kişi adi ortaklık kurabiliyor. Ama TTK ya göre yapılamıyor. Çevre ve şehircilik bakanlığı bizden mersis numarası istedi . Bu çelişki nasıl çözülebilir. Teşekkürler

Cevap : Vergi uygulamasına göre defter DBS den tutulacaktır. Dilerseniz Bilanço esasından da defter tutulabilir. Müteahhitlik karnesi limiti ile ve mersis konusunda ilgili bilgimiz yok. İlgili Kurumlardan bilgi alınız.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.