Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 24.03.2021 10:36 (Üye) Soru : Merhabalar, Müşteri ile proje bazlı imzalanan bir sözleşmede proje bedeli (A) yazılmış ve projenin teslimi ve müşterinin kabulünü müteakip aylık bakım hizmetinin başlayacağı ve bu hizmetin aylık bedeli (B) yazılmıştır. Ayrıca sözleşmenin EK-1 ekinde yer alan özel çözüm işleminin bedeli de (C) sözleşmenin bedeli maddesinde yazılmıştır. Sözleşmenin süresi maddesinde "İşbu sözleşme satıcının yükümlülüklerini tamamen ifasına kadar yürürlükte kalır. Bakım ve destek hizmetleri belirsiz sürelidir ve sözleşme iptaline kadar devam eder." yazmaktadır. Sorum şu; proje bedeli (A) iş bazında bir kez alınacak bir tutar olduğu için direkt bu ttar üzerinden Damga Vergisi hesaplanacak, fakat sözleşmede süre olmadığı için (B) ve (C) tutarlarının damga vergisi hesaplaması nasıl yapılmalıdır? Teşekkürler, Sağlıklı günler,

Cevap : Sorunuzdan anladığımız kadarı ile yanıt verelim. DV Kanununa göre Sözleşmelerde BELİRTİLEN TUTAR ve süre ile DV hesaplanır. Sözleşmelerde süre belirtilmemiş ise tutar üzerinde hesaplama yapılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.