Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 24.03.2021 13:36 (Üye) Soru : Sayın Danışman ; Vergi işlemlerinde Perakende satış ve Toptan Satış Kavramından anlaşılması gereken tam olarak nedir ? Örn: Perakende satış yapan kuruyemişçi toptan alım yaptığında %.1 KDV ödüyor. Bu mükellef kendisi yaptığı toptan satışlarda kdv %.1 mi %. 8 mi tahsil etmelidir. ? Not : Perakende satışlarda %. 8 Tahsil ediyor. SAYGILAR

Cevap : 2007/13033 sayılı Bakanlar Kurulu Kararnamesi nin1 inci maddesinin dördüncü fıkrasına göre, perakende safhadaki teslimden maksat; teslimi yapılan ürünlerin aynen veya işlendikten sonra satışını yapanlar ile işletmelerinde kullanacak olanlar dışındakilere satılmasıdır. Ürünleri, aynen ya da işlendikten sonra satanlar ile işletmesinde kullanacak olanların gerçek usulde KDV mükellefi olmamaları halinde bunlara yapılan teslimler de perakende teslim sayılır. Tanımı yapılmıştır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.