Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 25.03.2021 20:04 (Üye) Soru : Merhaba, yabancı,çalışma izni alınmış ev çalışanı muhsgk şeklinde muhasebeci aracılığı ile beyan edilip tahakkuk ediyordu.Bu yabancı çalışan türk vatandaşlığına geçti ve geçici tc nosu normal tc noya dönüştü.Bu durumda biz sgk yönünden eski tcden çıkış, yeni tcden giriş mi yapacağız ? Çalışma iznini sistemden iptal etmemiz mi gerekiyor. Teşekkürler

Cevap : Çalışma izni bulunan yabancının Türk vatandaşı olması halinde işvereni sistem üzerinden online olarak çalışma izni iptal talebinde bulunabilir veya bu durumu ıslak imzalı bir dilekçe ile Bakanlığımıza bildirebilir. Bu aşamada Türk Vatandaşı olduğuna dair kimlik belgesinin ibrazı da gerekmektedir. Eş zamanlı olarak şahsın T.C. kimlik numarası SGK'ya bildirilerek mevcut yabancı kaydının güncellenmesi gerekmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.