Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 25.03.2021 10:33 (Üye) Soru : Sn. Danışman; Faaliyet konusu Uluslararası nakliyat olan bir firma 2 şoförüne yurtdışı harcırah ödüyor (İstisna sınırında) Bunun ile ilgili beyan da bulunmuyoruz sınırı geçmediği için. Buraya kadar herşey tamam fakat tırlara alınan yakıt ve yol giderlerinin de fişleri / belgeleri geliyor. Kanunda Kurumlar, giderlerinin vergilendirilmesi konusunda gerçek gider veya harcırah yöntemlerinden birini tercih etmek zorundadırlar. diye ibare mevcut. belgelendirilen bu yakıt ve yol giderlerini ve günlük harcırahları birlikte işleyemez miyiz ? ya da hangisi fazla ise onu mu dikkate almalıyız ? Konu hakkında açıklayıcı bir desteğinizi rica ederim. Teşekkürler.

Cevap : Harcırah kişilere verilen ücrettir. Taşıtın akaryakıt veya diğer giderleri için harcırah ödemesi olmaz. Yapılan harcama şirket adına alınacak fatura veya benzer belge ile kayıtlara alınır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.