Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 25.03.2021 10:54 (Üye) Soru : Merhabalar, Bir açılış gerçekleştireceğim. Ancak serbest meslek kazancı mı yoksa ticari kazanç mı tam olarak bilemedim. Şahıs halı ve kumaş tasarımcısı. Yaptığı işler şu şekilde; 1-İç dekorasyon sektörüne odaklı tüm halı ve kumaş kalitelerinin tasarımı ve üretimi yapıyor. 2-Distribütörü olduğu yabancı markaların Türkiye satış sorumlusu.İthal markalarla hem tasarım yapıp hem onların kataloglarının satışını yapıyor. 3-Halı ve Kumaş Tasarımı Workshop adıyla eğitimleri oluyor. Sorularım; 1)serbest meslek makbuzu mu kesmesi lazım yoksa fatura mı? 2) Vereceği bu hizmetlerin KDV oranı ne olmalı? Teşekkürler, İyi Çalışmalar

Cevap : Bahsettiğiniz faaliyetlerin Ticari faaliyet olduğu görüşündeyiz. İşletme defteri tutulur,Fatura düzenlenir, KDV oranı % 18 dir. Faaliyeti sunan MİMAR ise Serbest meslek erbabı olur.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.