Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 25.03.2021 11:32 (Üye) Soru : MERHABA. KAT KARŞILIĞI İNŞAAT YAPAN MÜŞTERİM, TOPRAK SAHİBİNİN ADINA İSKİ YE PROJE ONAY HİZMETİ, SU İŞTİRAK BEDELİ GİBİ ÖDEMELER YAPIYOR. İSKİ TAHAKKUKSUZ GELİR TAHSİLATI MAKBUZU KESİYOR, BU MAKBUZDA KDV TUTARI GÖSTERİLMİŞ. BELGE TOPRAK SAHİBİNİN ADINA DÜZENLENMİŞ, BU BELGEDEKİ KDV Yİ, KAT KARŞILIĞI İNŞAAT YAPAN MÜŞTERİM İNDİRİM KONUSU YAPABİLİR Mİ? VEYA YEKÜNÜN TAMAMINI İNŞAAT MALİYETİNE Mİ YAZMAK DOĞRU OLUR. TŞK Cevap:Sayın, TOPRAK SAHİBİ ADINA DÜZENLENEN BELGEYİ MÜKELLEF KAYITLARA ALAMAZ. Bilgilerinize rica olunur. Danışma birimi TOPRAK SAHİBİ İLE KAT KARŞILIĞI SÖZLEŞMEMİZDE, İNŞAATA BAŞLAMAK İÇİN YAPILAN TÜM RESMİ DAİRELERDEKİ MASRAFLARI, TOPRAK SAHİBİ ADINA ÖDEYECEĞİMİZE DAHİR MADDE VAR VE ÖDEMELERİ ŞİRKET HESABINDAN YAPILIYOR.

Cevap : ÖZEL SÖZLEŞMELER DE HÜKÜM OLSA DA GİDER YAZILAMAYACAĞI GÖRÜŞÜNDEYİZ. BU BİR YORUMDUR RESMİ GÖRÜŞ İÇİN ÖZELGE ALMANIZI ÖNERİRİZ.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.