Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 26.03.2021 10:37 (Üye) Soru : Sayın Danışmanım, SGK bildirim kısmında 5510say indirimi düsmedegim için tekrar iptal asıl yapıp beyannameyi gönderdim fakat ödeme tutarı iki katı oldu 2asıl SGK bild tahakulku oldu. Şimdi ne yapmam gerekiyor.Düzeltmeyi nasıl yapmam lazım teşekkürler.

Cevap : SGK bildirimleri bölümünde hata olması durumunda, düzeltme beyannamesi gönderilmek istenildiğinde “Sigortalı Çalışan Bilgileri” tablosuna sadece iptal edilmek, değiştirilmek veya eklenmek istenilen bilgiler girilmelidir. Daha önce beyan edilmiş ve düzeltme beyannamesinde de yine aynı şekilde kalması istenilen bilgilerin “Sigortalı Çalışan Bilgileri” tablosuna tekrar yazılmasına gerek yoktur. Bu bilgiler için tablo üzerinde yer alan “Bu döneme ilişkin önceki beyannamemde / beyannamelerimde beyan ettiğim sigortalı çalışan bilgilerinin, aşağıdaki tabloda yapmış olduğum değişiklik ve eklemeler dışında aynı olduğunu beyan ederim.” kutucuğunun işaretlenmesi yeterlidir. Düzeltme işleminin sadece prim ve hizmet bilgilerine ilişkin olması, vergi kesintilerine ilişkin düzeltme yapılmasını gerektiren bir durum olmaması halinde vergi kesintilerinin önceki beyannamede beyan edildiği şekliyle düzeltme beyannamesinde de yer alması gerekmektedir. Düzeltme Beyannamesi ile ilgili ayrıntılı açıklama ve görseller Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanmış olan Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Düzenleme Kılavuzunda yer almaktadır. Söz konusu kılavuza https://ebeyanname.gib.gov.tr/index.html internet sayfasından ulaşılabilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.