Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 29.03.2021 08:42 (Üye) Soru : Merhabalar, Mükellefimin çalışanı 12.06.2017 tarihinde işe girmiş olup 01.04.2020 tarihinden itibaren 31.03.2021 tarihine kadar Kısa Çalışma Ödeneği almıştır. İlgili personel işten çıkması halinde işsizlik maaşına hak kazanabilir mi? Yoksa 12 ay boyunca kısa çalışma ödeneği almış olması nedeniyle işsizlik maaşı alınamaz mı? 3 nolu çıkış kodu ile işlem yapılması işsizlik maaşı almasına engel midir? Saygılarımla

Cevap : Kısa çalışma ödeneği olarak yapılan ödemeler işsizlik ödeneği süresinden düşülmektedir. Ancak, mahsup edilip edilmeyeceğini belirlemeye Cumhurbaşkanı yetkilidir. Bununla birlikte; Covid-19 nedeni ile yapılan kısa çalışma ödemleri işsizlik ödeneği süresinden mahsup edilmemektedir. 1 Aralık’ta yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı ile kısa çalışma ödeneği işsizlik ödeneği sürelerinden düşülmeyecektir. Böylece, kısa çalışma ödeneği alanlar işsizlik maaşından tam olarak yararlanılabilecektir. Ancak 03 kodu istifa ile çıkışta işsizlik maaşı alınamamakktadır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.