Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 29.03.2021 11:07 (Üye) Soru : 1-TURİZM FİRMASI, SİGORTA ŞİRKETİNE ARACININ TAMİRİNDEN DOLAYI HASAR YANSITMA FATURASI DÜZENLEYECEK. FATURADA TEVKİFAT UYGULANACAK MIDIR. ŞAYET UYGULANACAK İSE KDV TEVKİFAT ORANI NE OLACAKTIR. 2- KAMU KURUMUNA ARAÇ KİRALAMA VE PERSONEL TAŞIMA HİZMETİ VERMESİNDEN DOLAYI DÜZENLEYECEĞİ FATURADA TEVKİFAT UYGULANACAKMIDIR VE ORANI NEDİR.? TEŞEKKÜRLER İYİ ÇALIŞMALAR...

Cevap : 1. Sorunuz daha önce yanıtlandı. Aynı soruyu yeniden göndermeyiniz Farklı yanıt olmaz 2-GV veya KV mükellefli olan tüm personel taşıma firmaları KDV mükelleflerine 1.000 TL (KDV dahil) üstündeki taşıma hizmeti için 2/10 oranında KDV tevkifatı yapacaktır. KDV mükellefi olmayanlara (Nihai tüketici) düzenlenecek fatura tutarı ne olursa olsun KDV tevkifatı yapmayacaktır. Taşımacılık (Servis) hizmetini yüklenen bir firmanın, bu işi bizzat ifa etmeyip bir başka firmaya devretmesi durumunda, taşımacılık hizmetini alan tarafından bu kapsamda tevkifat yapılmaz. Ancak taşımacılık hizmetini yüklenen firma tarafından, taşımacılık hizmetini fiilen ifa eden firmadan alınan hizmet için KDV tevkifatı uygulanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.