Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 29.03.2021 11:49 (Üye) Soru : İyi günler. GMS İradında yeni alınan konutta %5 vergi indiriminde g. Menkul sahipleri kuru mülkiyet ve intifa hakkı mülkiyeti olduğu zaman konutun maliyeti nasıl belirlenir. Tapu kanununda 1/3 kuru mülkiyet, 2/3 de intifa hakkı olarak geçmektedir. VUK da ise VİV 'sine atıfla 20 yaştan başlayıp 10 yıllık devreler halinde intifa hakkının belirlenmesi yapılmaktadır. Bunlardan birini mi esas alıcağız. Yoksa başka bir yöntem söz konusu mudur. İntifa hakkı sahibi kirayı beyan ettiği için indirim den yararlanırmı? (gerçek gider usulü.) Teşekkürler Kolay gelsin.

Cevap : % 5 indirimi KURU mülkiyet sahibinin kira geliri elde etmesi halinde G.menkulün toplam bedeli üzerinden yapılır.İntifa hakkı sahibi bu indirimden yararlanamayacağı görüşündeyiz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.