Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 29.03.2021 12:30 (Üye) Soru : Sayın danışman merhaba Daha önce tahsilatı bir sonraki yıla sarkan dövizli ödemelerde kur farklarının sene başına ters kayıt yapılamayacağını belirtmiştiniz. Bir YMM sitesinde tam tersi açıklama var. hangisi doğru. Eğer bu borçlanmalar sonraki yıla sarkarsa 31.12.20XX kayda alınan kur farkı takip eden yılbaşında reeskont işlemlerinde yapıldığı gibi 31.12.20XX’da kur farkı geliri yazıldıysa kur farkı gideri, kur farkı gideri yazıldıysa kur farkı geliri olarak kayda alınmalıdır. Tahsilat yapılınca tüm kur farklarını içerecek şekilde fatura düzenlenebilecekti İyi çalışmalar.

Cevap : Her yorum değerli yorumdur. Kur değerlemesi hesaplaması reeskont işlemi değildir.Bizim yorumumuzda değişiklik yok.YMM nin veya bizim yaptığımız iş YORUMDUR. Resmiyeti ve bağlayıcılığı olmaz. Esas olan GİB görüşüdür. Özelge alarak işlem yapınız.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.