Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 29.03.2021 15:44 (Üye) Soru : Merhaba, İşyeri kira geliri elden eden bir mükellef 2020 Kira gelirlerini tahsil edememiştir. Ancak Kiracı kira stopajlarını düzenli ödemiştir. Mükellef 2020 de tahsil edilen kira geliri olmadığı için Kira Geliri Beyanı vermemiştir. Mükellef 2020 kira gelirlerini 2021 yılında tahsil etmesi durumda 2021 yılı kira geliri beyannamesinde 2020 de ödenen kira stopajlarını mahsup edebilirmi.

Cevap : Kira elde edilmemiş ise GMSİ beyannamesi verilmez. Ancak; Kira ödemesi yapılmamış ise neden GV stopajı yapıldı diye inceleme yapılabilir.Kira ne zaman tahsil edilir ise beyan edilir.Stopaj yatırılıp yatırılmadığı dikkate alınmaksızın hesaplanan vergiden GV stopajı mahsup edilir. GV stopajından mal sahibinin sorumluluğu yoktur.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.