Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 29.03.2021 15:54 (Üye) Soru : sayın danışman, bugün saat 11,53 de soruma cevap verdiniz.teşekkür ederim.ilk defa başima geldiği için kafamda soru işareti oluşturan bir nokta var.açıklayayım.mükellefim bilanço usulü defter tutuyor.gider pusulası ile hurda malzame aldığı vatandaştan esnaf muaflığı belgesi mi isteyecek.(yani esnaf muafiyet belgesi olmayan bir kimseden gider pusulası ile hurda malzame alamayacak mı) teşekkür ederek acil cevabınızı rica ederim. (hurda alış buğün olacak da.)

Cevap : Hurdacının ESNAF MUAFİYET BELGESİ olması gerekir "" Yani esnaf muafiyet belgesi olmayan bir kimseden gider pusulası ile hurda malzeme alamayacak mı" diye bir sorgulama olmaz. Yasadaki kural ne ise onu yorumluyoruz.Alır veya almaz. buna biz karar veremeyiz. . Esnaf muaf lığına ilişkin şartları (GVK 9. Madde) yerine getirenler, ikametgâhlarının bulunduğu yerdeki vergi dairelerine dilekçe vererek esnaf vergi muafiyeti belgesi almak zorundadır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.