Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 29.03.2021 17:25 (Üye) Soru : Sayın danışman merhabalar, 2020 yılında 54.000TL. iş yeri kira geliri olan bir kişi G.M.S.İ. dan dolayı gelri vergisi beyannamesi veriyor. Kendisi emekli olan kişi emekli maaşı alıyor, ve aynı zamanda Yönetim Kurulu Üyesi olarak brüt ücreti 36.044,30, gelir vergisi kesintisi 5.568,19TL. olarak Anonim Şirketten ücret geliri bulunuyor. Emekli maaşı ikinci işverenden alınan ücret yerine geçer mi? Emekli maaşını ve aldığı ücreti gelir vergisinde beyan etmesi gerekir mi? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. İyi günler, saygılar.

Cevap : Emeklilerin aldığı MAAŞ değil ,Emekli aylığıdır. Emekli aylığından vergi ve ssk kesintisi yapılmaz. . İKİNCİ iş veren den alınan Ücret değildir. Örneğinizdeki gelirlerden sadece İş yeri kira geliri beyan edilecektir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.