Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 31.03.2021 12:38 (Üye) Soru : merhaba , LTD STI de 4-a lı olan bir personel var. bu kişi 31 martta işten ayrılamak istedigini bildirdi. 31 mart itibari ile 5 aydır işyerimizde çalışmış oluyor. işverene ihbar tazmınatı ödememek icin de 2 hafta daha calışabilecegini söyledi, bizde kabul ettik. bunun icin bu personelimiz 14 nisana kadar işine devam edecek. 1 - 14 nisana kadar ki 2 haftalık çalışma icin, işveren işciye maaş ödemek zorunda mıdır? 2 - yoksa ihbar süresindeki bu 2 haftalık calışmada, işverenin işciye maaş ödeyip - ödemeyecegı istege baglı mıdır? 2 - işveren bu personelin işten cıkışını 14 nisan 2021 olarak mı yoksa iştifa dilekcesinde işten ayrılmak istedigini yazdıgı 31 mart 2021 olarak mı yapmalıdır? sorularımız tek tek yanıtlarsanız memnun olurum. tesekkurler.

Cevap : iki soruda aynı cevabı içermekle beraber yanıtlarınız aşağıdaki gibidir. 1. evet fiili çalışması karşılığında ücret ödenmelidir. 2.işçi bu süreyi çalışarak geçiriyorsa artık tercih yapılamayacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.