Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 30.03.2021 10:01 (Üye) Soru : Merhaba, Yurtdışından bir firmaya komisyonculuk aracılık yapılacak. Bir yat alımı ile ilgili. yurtdışı yatı yapan yabancı firmaya satışında aracılık yaptığı için komisyon geliri direkt türkiyeye gelecek. hizmet ihracı %50 istisna kapsamında değerlendirilebilir mi?

Cevap : YAPILAN KOMİSYONCULUK İŞİ İÇİN % 50 İNDİRİM UYGULANMAZ. İNDİRİM UYGULANACAK İŞLER AŞAĞIDADIR. KVK/ 10 ğ Türkiye'de yerleşmiş olmayan kişilerle, iş yeri, kanuni ve iş merkezi yurt dışında bulunanlara Türkiye'de verilen ve münhasıran yurt dışında yararlanılan mimarlık, mühendislik, tasarım, yazılım, tıbbi raporlama, muhasebe kaydı tutma, çağrı merkezi, ürün testi, sertifikasyon, veri saklama, veri işleme, veri analizi ve ilgili bakanlıkların görüşü alınmak suretiyle Maliye Bakanlığınca belirlenen mesleki eğitim alanlarında faaliyette bulunan hizmet işletmeleri ile ilgili bakanlığın izni ve denetimine tabi olarak eğitim ve sağlık alanında faaliyet gösteren ve Türkiye'de yerleşmiş olmayan kişilere hizmet veren işletmelerin münhasıran bu faaliyetlerinden elde ettikleri kazancın %50'si.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.