Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 30.03.2021 14:41 (Üye) Soru : nace kodu 620101 (Bilgisayar programlama faaliyetleri (sistem, veri tabanı, network, web) olan firmam müşterilerine web tasarım ve web uygulama hizmetleri vermektedir.örneğin Arzum firmasının ürünlerini web sitesi üzerinde tasarlar ürün bilgilerini yine site üzerinde uygular (tüm bilgi ve fotoğraflar arzum firması tarafından verilir) biz sadece web sitesini dizayn ederiz.Arzum firmasına keseceğimiz faturada tevkifat uygulamak zorundamıyız. teşekkürler

Cevap : KDV tevkifatı yapılmaz. Bahsettiğiniz firma aşağıdaki kurum ve kuruluşlara hizmet vermesi halinde 5/10 oranında KDV tevkifaı yapılır. 01/03/2021 Tarihinden itibaren TÜM KDV MÜKELLEFLERİ tarafından AŞAĞIDAKİ KURUM VE KURULUŞLARA HİZMET vermeleri halinde düzenlenecek Fatura da hesaplanan KDV için 5/10 oranında KDV tevkifatı yapacaklar. (KDV dahil 1.000 TL nin üstünde) KATMA DEĞER VERGİSİ GENEL UYGULAMA TEBLİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR TEBLİĞ (SERİ NO: 35) MADDE 9 – “2.1.3.2.13. Diğer Hizmetler KDV MÜKELLEFLERİ TARAFINDAN , **5018 SAYILI KANUNA ekli cetveller kapsamındaki idare, kurum ve kuruluşlar, **Kanunla kurulan kamu kurum ve kuruluşları, **Döner sermayeli kuruluşlar, **Kamu Kurumu Niteliğindeki Meslek Kuruluşları, **Bankalar ,Sigorta ve Reasüransa Şirketleri , ** Kanunla kurulan veya tüzel kişiliği haiz emekli ve yardım sandıkları **Kalkınma ajanslarına ifa (yapılan ) edilen ve TEBLİĞDE ÖZEL OLARAK Belirlenmeyen DİĞER BÜTÜN HİZMET İFALARINDA söz konusu alıcılar tarafından (5/10) oranında kdv tevkifatı uygulanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.