Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 30.03.2021 14:49 (Üye) Soru : LTD ŞİRKETİ ORTAĞI HUZUR HAKKI ADI ALTINDA 6000 TL NET AYLIK MAAŞ ALMAKTA OLUP ŞİMDİ DANIŞMAN OLARAK BİR FİRMADA 30 GÜN SGK LI OLACAK VE GENE 6000 TL YE AYLIK BİR GELİR ELDE EDECEKTİR SORUM ŞU ÜCRET GELİRİNDEN DOLAYI BEYANA TABİ OLACAK MIDIR ? İSTİSNA TUTARI NEDİR ? HANGİ ÜCRET GELİRİNDEN DOLAYI HESAPLAMA YAPILACAKTIR ?

Cevap : HUZUR HAKKI GVK 61 MADDEDE TANIMI OLAN ÜCRET DİR. İSTİSNA OLMAZ. BEYAN SINIRI OLUR. BİRDEN FAZLA İŞVERENDEN 2021 YILINDA ELDE EDİLECEK YILLIK BRÜT ÜCRET TUTARI 53.000 TL NİN ÜSTÜNDE OLMASI HALİNDE HER İKİ İŞVERENDEN DE ELDE EDİLEN ÜCRET YILLIK GV BEYANNAMESİ İLE 2023 YILI MART AYINDA BEYAN EDİLİR ÖRNEĞİNİZDEKİ ÜCRETLER BEYAN SINIRINI GEÇMEKTEDİR. KONU İLE İLGİLİ OLARAK GVK 61-85-86. MADDELERİ VE GİB TARAFINDAN HER YIL YAYIMLANAN ÜCRET GELİRLERİ İÇİN BEYANNAME DÜZENLEME REHBERİNİ İNCELEYİNİZ. https://www.gib.gov.tr/sites/default/files/fileadmin/beyannamerehberi/2021/2021_ucretgelirirehber.pdf
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.