Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 30.03.2021 17:59 (Üye) Soru : kolay gelsin iyi çalışmalar Kentsel dönüşüm çerçevesinde 100 dairelik bir iş aldık. işin yaklaşık maliyet bedeli 60 milyon tl her bir daireye ayrı ayrı fatura keseceğimizden faturalarımızda tevkifat uygulamamaktayız. Ancakmalzeme aldığımız betoncu (5 milyon altı alış tutarı) ve diğer firmalar tevkifatlı fatura keseceğiz demekteler. Uygulama olarak bize tevkifatlı fatura mı kesmek zorundalar uygulamayı anlayamadım.

Cevap : Belirlenmiş Alıcılar ve TÜM KDV mükelleflerine karşı ifa edilen ve KDV dahil bedeli 5 milyon TL ve üzerinde olan yapım işleri ile bu yapım işleriyle birlikte ifa edilen mühendislik-mimarlık ve etüt-proje hizmetlerinde, alıcılar tarafından (4/10) oranında KDV tevkifatı uygulanır. Projenin genişlemesi, sözleşme bedelinin güncellenmesi ve benzeri nedenlerle iş bedelinin daha sonra 5 milyon TL’yi aşması halinde, bu durumun ortaya çıktığı tarihten itibaren tevkifat uygulanır.5 Milyonun altındaki faturada tevkifat uygulanmaz. KDV TEVKİFAT LİSTESİ LİNKİ https://archive.ismmmo.org.tr/docs/mevzuat/PratikBilgiler/2021_vergi/10.pdf
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.