Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 30.03.2021 18:08 (Üye) Soru : MERABA HOCAM; Gelir vergisi mükellefim için reklam ve market (Google Play Store & AppStore) gelirlerinin kdv ve gelir vergisi avantajları ile ilgili bir sorum olacak. 1 ) In app purchase (market) gelirleri: Bunlar marketteki uygulamalarım içerisinde yapılan satışlar. Uygulamalarım Türkiye'ye kapalı yani sadece yurtdışındakilere satış yapılıyor. Bu durumda %0 kdv ile fatura kesip matrahın %50sinin gelir vergisinden muaf olması gerekiyor. Buradaki %50 vergiden muhaflık giderler düştükten sonra kalan tutarın %50 si mi? yoksa kesilen faturanın direk %50 si mi indirim oluyor. 2 ) Reklam gelirleri: Burada hem dolar hem de tl ile reklam geliri alınıyor; ancak tl ile olan da yurtdışından ama Google ödeme yaparken tl ye çevirip öyle ödeme yapıyor aslında gelir dolar cinsinden. Yakın zamanda KDV ile ilgili çıkan yeni tebligatta kdv nin 0 olması için döviz şartı kaldırılmış. Yani reklam gelirleri için kesilen faturanın kdv si 0 ve gelir vergisi de %50 indirimli midir. cevabınız için şimdi den çok teşekkür ederim.

Cevap : 1. Sorunuzdaki satış sistemi hakkında bilgimiz olmadığı için yorum yapamıyoruz % 50 muaflık diye bir kavram yok. .Bahsettiğiniz % 50 uygulaması GVK 89/13 ve KVK 10 / (1) g maddesindeki indirimlerden ise madde metinlerindeki koşullara göre indirim hakkı kullanılır. 2-Döviz ile yapılan satışlar için Kayıtlara alınan tutar MB döviz alış kuru ile değerlenerek kayıt yapılır. Yurtışına yapılan hizmet teslimleri KDV den istisnadır. KDVde % 0 diye bir oran olmaz. KDV den istisna olan işlemler vardır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.