Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 31.03.2021 11:06 (Üye) Soru : Merhaba, Bilindiği üzere işçisi olmayan mükelleflerin muhsgk beyannamelerini 3 aylık olarak verebiliyoruz.Fakat örnek olarak mükellefin 2021 ocak ve şubat ayında işçisi yok ama mart ayında işçi girişi var diyelim.Mart ayında işçi girişi olduğu için muhgsk sını aylık olarak vermek zorunda kalacağım nisan ayında..Peki ocak ve şubat ayı muhsgk sını böyle bir durumda nasıl beyan edeceğim?..Hiç verilmemiş gibi gözükecek sistemde mükellefi aylığa çevirdiğim için..Nisan ayında mart ayının muhsgk sını aylık olarak göndereceğim..Ama hiç işçi olmasaydı nisan ayında ocak-şubat ve martı 3 aylık olarak verecektim..Böyle bir durumda ne yapmam gerekiyor?.. Teşekkürler..

Cevap : Normal olarak 1 ve daha fazla çalışanı olanlar Vergi ve sgk kesintilerini içeren MUHSGK aylık vereceklerdir. İSTENİR İSE (TERCİH MÜKELLEFE AİT) Vergi kesintilerini yine MUHSGK ile 3 ayda bir verilebilir. (Çalışan sayısı 1-10 Olanlar için) Sadece SGK kesintilerini MUHSGK Birleştirilmiş muhtasar beyanname,ile aylık olarak verilecektir.. DEFTER BEYAN SİSTEMİNDE SİCİL BİLGİLERİNE İLİŞKİN GİB DUYURUSU Stopaj (0003) vergi kodu mükellefiyetinizin dönem tipinin üç aylıktan aylık döneme dönüştürülme işleminin gerçekleşmesi için öncelikle “İnteraktif Vergi Dairesinden “Dönem Değişikliği Dilekçesi”nin gönderilmesi gerekmektedir. Söz konusu göndermiş olduğunuz dilekçe’nin işleme alınması sonrası Stopaj (0003) vergi kodu mükellefiyetiniz aylığa dönüştürülmüş olacaktır. Sicil kayıtlarınızdaki bu değişikliğin Defter- Beyan Sistemine anlık yansıması için “Mükellef Bilgileri” başlığı altında yer alan “Sicil Bilgileri” sayfasının sağ alt köşesinde yer alan “Güncelle” butonunu tıklayınız. Sisteme tekrar giriş çıkış yaptığınızda Muhtasar Prim Hizmet Beyannamenizde yer alan “Dönem Tipi” “Aylık” olarak sisteme yansıyacaktır. Sicil kayıtlarınızdaki gelir unsuru değişikliklerin Defter- Beyan Sistemine anlık yansıması için “Mükellef Bilgileri” başlığı altında yer alan “Sicil Bilgileri” sayfasının sağ alt köşesinde bulunan “Güncelle” butonunun tıklanması gerekmektedir. Bu işlem sonrası Sisteme tekrar giriş çıkış yaptığınızda sicil bilgileriniz güncellenecektir. 26/03/2021 GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.