Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 31.03.2021 15:25 (Üye) Soru : Merhaba, bir arkadaşım emeklilik şartlarının oluşturmadan bankadan ayrıldı. 5 yıl gibi prim ödemesi gerekiyor. Kendisi çalışmıyor. Bu durumda isteğe bağlı 4c kapsamında prim yatırabilir m? Şartlar nelerdir. Teşekkür ederim.

Cevap : İsteğe bağlı sigortalılık konusunda önemli bir istisna da, memurlar yani 4/c’li sigortalılar için söz konusu. Belirli bir süre memur olarak çalışmış kişiler, gerekli şartları sağlamaları halinde isteğe bağlı iştirakçi olarak kendi primlerini ödeyerek emekli sandığı mensubu olarak emekli olabiliyorlar. İsteğe bağlı iştirakçi olabilmek için bazı şartlar var: 1. İsteğe bağlı iştirakçi olarak prim ödemek isteyenlerin en az 10 yıl memur olarak bir fiil çalışmış olması, 2. 5434 sayılı Kanun’a tabi görevlerinden istifa ederek ayrılmış olması, 3. Sosyal güvenlik kuruluşlarından birinden emekli aylığı bağlanmamış olması, 4. Sosyal güvenlik kuruluşlarından birine tabi çalışıyor olmaması gerekmektedir. Yani en az 10 yıl bir fiil memur olarak çalışmış, görevinden kendi isteği ile ayrılmış olan, emekli olmayan ve başka bir işte çalışmayan memurlar isteğe bağlı iştirakçi olarak prim ödeyebilir ve emekli olabilirler.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.