Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 31.03.2021 12:33 (Üye) Soru : merhablar, şirketimin akfifinde kayıtlı olan gayrimenkul satışı yapıcam. tapuda nevi kısmında bina ve arazı olarak gecmektedir. arazı 0 kdv istisnasına sahipken tapuda bina ve arazi olarak gecen gayri menkul satışında kesicegim faturanın kdv si olacak mı? ve gecici vergi zamanında konu gelirim olarak mı kayıtlarımda yer alacak fon hesabında mı izlemem gerekecek. Teşekkürler,

Cevap : Şirketlerin Aktifinde kayıtlı G.menkullerin satışından elde edilen kazancın % 50 sinin istisna edilmesi için KVK 5. maddesindeki koşullar olması gerekir .KDVden istisnası için ise KDVK nun 17/4-r maddesindeki şartalar olması gerekir. Şayet şartlar yok ise Elde edilen kazanç için KV ve KDV hesaplanır. İlgili maddeleri inceleyiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.