Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 31.03.2021 16:00 (Üye) Soru : Merhaba, Bir işverene ait bir personel var idi. Bu personel 2021 şubat ayında çıktı. Mart ayında başka bir personel aldık ve 27103 teşvik tanımlaması yaptık. SGK işveren sisteminden 27103 kayıt etttik ve 18 ay teşvik verdi. SORUM ŞU: 2021 Şubat ayına kadar 1 personel çalışmakta idi. Bu personel Şubat ayında çıktı ve Mart ayına 0 personel ile girdik ve Mart ayında yeni bir personel aldık. Mart ayında personel yönünden bakıldığında teşvik alıyor burada bir sorun yok. Ancak İŞVEREN açısından bakıldığında Mart ayında girin işçi için teşvik alınır mı? Geçen yılın ortalaması 1 personel olduğuna göre bu ikinci personel kabul edilir mi? Şu an 2 kişi olmadığjna göre ve tek kişi olduğuna göre ortalama hesaplaması tutmamış mı olur. Yada Mart ayına 0 personel ile girşldiğinde 0+1 şeklinde düşünülüp işveren yönünden de teşvik alabilir mi?

Cevap : 06111 teşvikinde ortalama sigortalı sayısının tespitinde her bir ayda alınan sigortalılar için ayrı ayrı ortalama sayı hesaplanırken, 17103/27103 teşvikinde bu hesaplama her bir yılda işe alınan sigortalılar için yıl bazında ayrı ayrı yapılmaktadır. e-sgk işveren sistemi teşvik sorgulama bölümünden işçinin TC kimlik numarası yazılarak teşvik sorgulaması yapabilirisiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.