Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 31.03.2021 14:29 (Üye) Soru : Değerli üstadlarım, Mükellefimizin üretim için almış olduğu hammaddelerin nakliyesi bazen hammaddeyi satan firma tarafından yapılmaktadır. Bu gibi durumlarda hammaddeyi satan firma aynı faturada mal bedelini ayrı, nakliye bedelini ayrı belirtmektedir. Aynı şekilde mükellefimizde üretmiş olduğu malları satarken bazen mal bedeli + nakliye bedeli şeklinde ayrı ayrı belirtmek suretiyle fatura kesmektedir. Bu durumda hem hammadde alımlarında ki, hem de mal satışlarında faturada ayrıca nakliye bedeli olduğu belirtilen tutarlar için 2/10 oranında tevkifat yapılması gerekiyor mu? Cevabınız için teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

Cevap : KDV tevkifatı sadece Nakliye bedeli üzerinden yapılır. Hesaplamanın yapılabilmesi için Nakliye bedeli Faturada ayrıca gösterilecektir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.