Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 31.03.2021 17:36 (Üye) Soru : Merhabalar, mükellefim adına yapmış olduğum harcamayı talep ettiğimde ödeme yapmak için giderin yansıtılması açısından kdvsiz ve stopajsız serbest meslek makbuzu düzenlememi istiyor. bu harcamanın içeriği damga vergisi yol ve yemek masrafı vs...dir. Sorum şudur karşı taraf vergi mükellefi sonuçta kdvsiz ve stopajsız makbuz düzenlenebilir mi? veya bu yansıtmayı resmi olarak nasıl yapmamız gerekir? nasıl bir yol izlemeliyim.

Cevap : Meslek mensupları müşteri adına harcama yapmış ise müşteri adına belge alınır.Yansıtma e-smm düzenlenmez.Müşteriniz Hukuka aykırı kdv siz stopajsız e-smm isteyemez Hukuku uygulayacak sizsiniz. Müşterinin isteğine göre belge düzenlenmez.Bu tür işlemleri yapmamanızı öneririz.İllaki gider karşılığını tahsil edecekseniz.Düzenlenecek e-smm da KDV de GV stopajı da hesaplanması gerekir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.