Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 02.04.2021 11:07 (Üye) Soru : Günaydın Geçmişten beri işyerinde 2 ile 10 gün arasında sağlık raporu alan çalışanların sgk günlerini tam gösteriyorduk buradaki amaç işverenin maasindan kesinti yapmak istememesi Raporlu olduğu ve işyerinde fiilen çalışmayan işçilerin sgk da günleri tam gösterilmesi hatalı bir işlem midir Raporlu olup fiili olarak çalışmayan personellerin ucretlerinde kesinti yapmamak için sgk günlerinin tam gösterilmesi sonucu idari para cezası varmıdır Bu yaptigimiz uygulama hatalı midir ve cezaya tabimidir Teşekkürler

Cevap : İşçinin sağlık raporu alıp işe gelmemesi halinde rapor onaylanır ve çalışmadığına dair bildirim girişi yapılır. İşveren bu işlemleri yaptıktan sonra atıfed kabilinden ücret ödeyip spek a tabi tutabilir. Aksi halde ipc ye maruz kalır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.