Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 01.04.2021 11:11 (Üye) Soru : Merhaba; 2020 yılının ilk üç döneminde karlılığımız oldu ve vergi ödedik. 2020/4.dönemde zarar çıktı. (Zarar: Feragatnamelerden dolayı çıktı. Sağlık Bakanlığı bir tebliğ çıkardı ve alacaklarının belli bir kısmından vazgeçersen sana ödeme yaparım dedi) Bu zararı 2021/1.dönemde direkt mahsup edebiliyorum fakat ilk üç dönem ödemiş olduğum vergi ile ilgili nasıl bir işlem yapacağım? 2021/1.dönemde mahsup edebilecek miyim? Yoksa iade talep edip, iade işlemi gerçekleşince mahsup mu yapacağım?

Cevap : Yıllık olarak hesaplanan vergiden ; Dönem içinde ödenen geçici vergi fazla ise fazla ödenen vergi Yıllık beyannamede iade edilecek vergi olarak gösterilir. Bu vergi Vergi borçlarına mahsubu veya nakdi iadesi GEKSİS sisteminden talep edilir.2021/1. dönem Geçici vergi beyannamesi i üzerinden mahsup olmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.