Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 01.04.2021 11:14 (Üye) Soru : Binek oto geçici ruhsat ile bir firmadan alınacak bizim firma galeri ancak aracı alacağımız firma galeri değil firma otoyu % 18 kdv ile aldı ancak bize yani galeriye % 1 kdv ile satacak 1- Aracı geçici ruhsat ile % 18 kdv ile alan firmanın bize satarken % 1 ile satması doğru mu? 2- Bizde (Oto galeriyiz) bu aracı 1 ay içinde satacağız biz satarken kdv % 1 mi uygulanmalı yoksa % 18 mi? Buradaki tek fark binek oto olması ancak henüz ÖTV sinin ödenmemiş olması ve geçici ruhsat ile kullanıma devam etmesi Geçici ruhsat ile kullanılan otoların satışlarında kdv uygulaması nasıl olmalıdır? Teşekkürler

Cevap : 1-Yanlış % 18 KDV hesaplanacaktır. 2-Satış da % 18 KDV hesaplanır. Geçici ruhsat ile kullanılan otoların satışlarında kdv uygulaması nasıl olacağı konusunda bilgimiz yok.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.