Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 01.04.2021 11:23 (Üye) Soru : İyi günler üstadım.1.sorum Serbest meslek mükellefi olan Bir mimarın inşaat şirketlerine inşaat ruhsatı alabilmeleri için yapmış olduğu proje hizmeti için düzenleyeceği serbest meslek makbuzunda kdv tevkifatı var mıdır.Var ise oranı nedir. 2.sorum % 51 hisseye sahip ortağı Mimar olan ve Mimarlık Faaliyeti yapan Ltd.Şti. yaptığı proje hizmetleri için e-arşiv fatura mı düzenleyecek. kdv tevkifatı var mı?

Cevap : 1-Sorunuzdaki faaliyet için kdv tevkifatı yapılmaz 2-Vergiler dahil toplam tutarının 30 Bin TL’yi (vergi mükelleflerine düzenlenenler açısından vergiler dahil toplam tutarı 5 Bin TL’yi) aşması halinde, söz konusu faturaların, “e-Arşiv Fatura” olarak düzenlenecektir KDV tevkifatı hesaplanmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.