Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 01.04.2021 13:48 (Üye) Soru : serbest meslek erbabı görüntü yönetmeni i bir yemek programı çekiyor ve yemek programının içerisinde ürün tanıtımı yapılıyor 45 dk yapımda 5 dk gibi bir süre ürün tanıtımı olduğu için ticari reklam unsuru kdv tevfikatı olalı deniliyor doğrudur ürün tanıtımı ticari reklam fakat programın bütünün de değil kdv Tevfikkatının bütün çekim bedeline uygulanması doğru bir uygulama mıdır. tevfikat reklam veren ve prodiksiyon şirketi arasın da mı olmalıdır. ya da reklam veren prodiksiyon şirkei ve görüntü yönetmeni sadece reklam kısmı için mi tevfikat uygulamalıdır. Acil yardımlarınızı bekliyoruz kafamız çok karıştıı

Cevap : Bahsettiğiniz hizmetin detayını konusunda bilgi sahibi değiliz.35 seri nolu Genel tebliğde aşağıdaki tanımlama yapılmıştır bu tanımlamaya ilişkin yorumumuzda aşağıdadır. Reklam hizmeti veya bahsettiğiniz ayrımın nasıl yapılacağının teknik olarak bilmiyoruz. Konu hakkında özelge almanızı öneririz. TİCARİ REKLAM .Tebliği de aşağıdaki tanımlama yapılmaktadır. 2.1.3.2.15.2. Kapsam Ticari reklam, ticaret, iş, zanaat veya bir meslekle bağlantılı olarak; bir mal veya hizmetin satışını ya da kiralanmasını sağlamak, hedef kitleyi oluşturanları bilgilendirmek veya ikna etmek amacıyla reklam verenler tarafından herhangi bir mecrada yazılı, görsel, işitsel ve benzeri yollarla gerçekleştirilen pazarlama iletişimi niteliğindeki duyurulardır. Tevkifat kapsamına, mal veya hizmetlerin tanıtım ve pazarlamasına yönelik her türlü ticari reklam hizmeti alımları (reklama ilişkin danışmanlık, reklamın planlanması, reklam içeriğinin hazırlanması ve tasarımı, reklamın yayımlanması gibi reklama yönelik hizmetler dahil) girmektedir. Buna göre, KDV mükellefleri ve belirlenmiş alıcılar tarafından, mal veya hizmetlerin tanıtım ve pazarlamasına yönelik her türlü ticari reklam hizmeti alımlarında (reklama ilişkin danışmanlık, reklamın planlanması, reklam içeriğinin hazırlanması ve tasarımı, reklamın yayımlanması gibi reklama yönelik hizmetler dahil) (3/10) oranında KDV tevkifatı uygulanacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.