Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 02.04.2021 09:20 (Üye) Soru : Müvekkili olduğumuz firmaya vermiş olduğumuz avukatlık hizmeti bedeli olarak SMM kestik.Hizmetimizin karşılığı bedeli yurt dışında faliyet gösteren sigorta firmalarından tahsil ettik. Müvekkili olduğumuz firma ödemesini yapmadığımız makbuzu deftere işlenmesi durumunda yanıltıcı belge sonucunu doğuracağını gerekçe göstererek ihtarname ile makbuzu kabul etmediklerini ve iade ettiklerini belirtmişlerdir. Bu durumla ilgili bir özelge varmıdır.Biz bu durumda nasıl hareket etmeliyiz.ilerde aynı sıkıntı ile karşılaşmamak için yapabileceğimiz başka bir yol varmıdır.mesela SMM parayı aldığımız yere (YURT DIŞINDA FALİYET GÖSTEREN SİGORTA FİRMALARI)kesebilirmiyiz

Cevap : Özelge konusunda GİB web sayfasından araştırma yapınız. Serbest meslek erbapları sunmuş oldukları hizmet için bedelini tahsil etmeseler de e-smm düzenlemek zorundadır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.