Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 02.04.2021 13:04 (Üye) Soru : Merhaba, Limited Şirket Mükellefim. Yurt dışındaki firmaya (Amerika) yazılım lisans bedeli ödeyecektir. Hizmetten yurt içinde faydalanacaktır. Bu ödemeden dolayı KDV2 İle % 18 beyan edip indirim konusu yapacağım.Kurumlar Vergisi Madde 30/2 ye göre %15 stopaj kesintiside yapılması gerektiği belirtiliyor. lisansı alacağımız ülke Amerika, Amerika ile ilgili Uluslararası anlaşmalarda Stopaj oranı %10 olarak belirtilmiş bu konuyla ilgili KDV ve Kurumlar Vergi stopaj orani ile ilgili bilgilendirmenizi rica ederim.

Cevap : Sorunuzda da belirttiğiniz gibi KDV yönünden yapılması gerekenlerin yapılması gerekir (KDV oranı % 18) Stopaj açısından ise ikili vergi analaşması % 10 olarak belirlenmiş ise % 10 oranında hesaplanacak vergi muhtasar beyanname ile beyan edilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.