Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 05.04.2021 11:01 (Üye) Soru : Sayın ilgili yeni çıkan kanunla ilgili olarak Dizi oyuncuları serbest meslek makbuzu düzenlemektedir ve stopaja tabidir oyuncu reklam filminde rol alırsa örneğin yemek sepetinin reklamında oynarsa reklam yüzü olarak internette yayınlanacak reklamlarda bunu normal stopajlı fatura olarak mı düzenlememiz gerekir yoksa faturaya 3/10 tevkifatda uygulamamız gerekiyormu konu ile ilgili olarak bilgi rica ederiz. Saygılar

Cevap : "Yeni yayımlanan 35 seri nolu KDV tebliği" ne göre Bahsettiğiniz serbest meslek erbabı düzenleyeceği e-smm de KDV tevkifatı hesaplamaz. . TİCARİ REKLAM Tanımı aşağıda belirtilmiştir. Bahse konu kişi reklam hizmeti vermiyor. TİCARİ REKLAM Tebliği de aşağıdaki tanımlama yapılmaktadır. 2.1.3.2.15.2. Kapsam Ticari reklam, ticaret, iş, zanaat veya bir meslekle bağlantılı olarak; bir mal veya hizmetin satışını ya da kiralanmasını sağlamak, hedef kitleyi oluşturanları bilgilendirmek veya ikna etmek amacıyla reklam verenler tarafından herhangi bir mecrada yazılı, görsel, işitsel ve benzeri yollarla gerçekleştirilen pazarlama iletişimi niteliğindeki duyurulardır. Tevkifat kapsamına, mal veya hizmetlerin tanıtım ve pazarlamasına yönelik her türlü ticari reklam hizmeti alımları (reklama ilişkin danışmanlık, reklamın planlanması, reklam içeriğinin hazırlanması ve tasarımı, reklamın yayımlanması gibi reklama yönelik hizmetler dahil) girmektedir. Buna göre, KDV mükellefleri ve belirlenmiş alıcılar tarafından, mal veya hizmetlerin tanıtım ve pazarlamasına yönelik her türlü ticari reklam hizmeti alımlarında (reklama ilişkin danışmanlık, reklamın planlanması, reklam içeriğinin hazırlanması ve tasarımı, reklamın yayımlanması gibi reklama yönelik hizmetler dahil) (3/10) oranında KDV tevkifatı uygulanacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.