Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 05.04.2021 12:22 (Üye) Soru : Sayın Yetkili,Müşavirlik hizmeti vermiş olduğum mükellef Dar Mükellefiyet kapsamına girmiş bulunmaktadır.Yaklaşık 1 yıl önce İngiltere ye taşındı halihazırda Türkiye de Serbest Meslek Kazançları ile ilgili bir vergi kaydı bulunmaktaydı. Buradaki mükellefiyetini kapatarak Dark mükellef olarak faaliyetlerine devam edecektir.İngiltere ile Çifte Vergilendirmeyi Önleme anlaşması bulunması sebebiyle Türkiye de elde etmiş olduğu gelirleri ,180 Günden fazla Türkiye de ikamet etmemesi sebebiyle ne şekilde belgelendirmesi gerekmektedir.Kendisi bir yönetmen ve hazlihazırda Türkiye de arizi olmamakla birlikte kazanç elde etmektedir.

Cevap : Dar mükellefler TÜRKİYE DEN ELDE ETTİKLERİ i kazanç ve iratları için defter tutar, beyannameleri verir. Mükellefiyetini, devam ettirir .
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.