Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 07.04.2021 15:09 (Üye) Soru : Merhaba, Mükellefim sigortasız Afgan bir çalışanının SGK tarafından tespit edilmesine istinaden idarî para cezasına çarptırıldı. Bu durumda 5510 sayılı kanuna istinaden 5 puanlık indirimden istifade edemiyor. Peki bu indirimden faydalanamama cezası hangi tarihten itibaren başlamaktadır? Cezanın tebliği mi, yoksa cezayı ödediği tarihten itibaren mi? Konu hakkında yardımlarınızı istirham eder, iyi çalışmalar dilerim. Saygılarımla, Emrah GÖKDENİZ Serbest Muhasebeci Malî Müşavir

Cevap : Mahkeme kararıyla veya yapılan kontrol ve denetimlerde çalıştırdığı kişileri sigortalı olarak bildirmediği veya bildirilen sigortalıyı fiilen çalıştırmadığı tespit edilen işyerleri ilk tespitte bir ay süreyle, ilk tespit tarihinden itibaren üç yıl içinde tekrar eden her bir tespit için ise bir yıl süreyle 5510 sayılı Kanun, 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu ve 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununda yer alan sigorta primi teşvik, destek ve indirimlerden yararlanamayacaktır. Cezanin tebliğ tarihi itibariyle bir yıl uygulanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.